TARGI I WYSTAWY

W POLSCE!

UZYSKAJ DOSTĘP DO

PEŁNYCH INFORMACJI SERWISU

X
Po jego użyciu uzyskujesz dostęp do wszystkich informacji o imprezach targowych zgromadzonych w serwisie "Targi i Wystawy w Polsce!

WYSZUKAJ
IMPREZY
Aktualizacja bazy: 10-20 18:33    Liczba imprez w serwisie: 549
aktualności
AKTUALNOŚCI
Czytam i staję się wolny – 21. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®
2017-10-20
SKARBY ZIEMI w Bydgoszczy. Zmiana terminu i miejsca....
2017-09-09
Targi INFOSTRADA 2017 - Targi Technologii Szerokopasmowych w Lublinie nie odbędą się....
2017-09-09
Targi Styl 50+ Oferta dla dojrzałych nie odbędą się wq planowanym terminie....
2017-09-09
APAE 2017 - Międzynarodowe Targi Części i Akcesoriów Samochodowych nie odbędą się
2017-08-11
RTE 2017 - Międzynarodowe Targi Opon i Gumy nie odbędą się...
2017-08-11
TURBO-EXPO 2017 - Salon Turbosprężarek nie odbędzie się...
2017-08-11
KONSERWACJE 2017 - Targi Konserwatorskie nie odbędą się...
2017-08-11
Centralne Targi Rolnicze 2017 - Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Rolnictwa oraz Produktów Rolno-Spożywczych zmiana terminu...
2017-08-11
ExpoLAB 2017 - Targi Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium nie odbędą się..
2017-08-04
EkoMiasto 2017 - Targi Gospodarki Komunalnej nie odbędą się ...
2017-08-04
II edycja Targów Sacrum Arena przełożona.
2017-08-01
SAKRALIA 2017 planowane na 22-24.11.2017 nie odbędą się. Zmiana terminu...
2017-07-27
XLI Międzynarodowe Targi Hurtowe Wyrobów Przemysłu Lekkiego i Tekstylnego – BelTexIndustry 2017
2017-07-26
Beauty Days 2017 - Międzynarodowe Targi Kosmetyczne odwołane...
2017-07-13
Targi ECO & ORGANIC & VEGE 2017 nie odbędą się
2017-07-13
Targi Asia Trade 2017 nie odbędą się....
2017-07-13
EPLA 2017 - Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy odwołane....
2017-07-13
Targi ZOO-BOTANICA 2017 organizowane przez AR WIGOR odwołane...
2017-07-11
Targi WARSAW MOTOSHOW 2017 zmiana terminu...
2017-07-11
Nowy termin Targów Motoryzacyjnych w Sosnowcu
2017-06-07
Targi Kariera IT - Lublin 2017 odwołane
2017-06-07
Życzenia od Targów w Krakowie z okazji Światowego Dnia Targów...
2017-06-07
Żywiołowe MOTO SHOW w Krakowie – podsumowanie Targów
2017-05-23
EDURA 2017 - odwołana
2017-05-19
Debiut na miarę oczekiwań – podsumowanie I Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®
2017-05-08
TARGI DZIEDZICTWO zmiana terminu...
2017-04-21
Warsaw Gastro Show 2017 - Międzynarodowe targi gastronomiczne hotelarskie odwołane
2017-04-21
BIOcontracting 2017 - Platforma Kontraktacji dla Branży Ekologicznej odwołane
2017-04-21
News
NEWS

Radość czytania – za nami 19. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

2015-10-26
Niewiarygodne, ale tutaj w Krakowie, jak nigdzie indziej, widać ogromną radość wynikającą z zabawy ze słowem pisanym. To mi się podoba, że są tu nie tylko zabawne książki, ale Targi są okazją do przyjemnego przeżycia – słowa prof. Jerzego Bralczyka, gościa 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, doskonale oddają klimat minionych 4 dni w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków.

Ani nieprzyjemna jesienna pogoda, ani utrudnienia w ruchu drogowym spowodowane organizacją półmaratonu nie odstraszyły czytelników z całej Polski, by spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami. 700 wystawców z 27 krajów, ponad 700 autorów z Polski i zagranicy oraz około 68 tysięcy zwiedzających (dane szacunkowe) – tak w liczbach prezentuje się miniona edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i największego dla czytelników.
– Cieszymy się z ogromnego i coraz większego zainteresowania. Kraków zaprzecza kryzysowi czytelnictwa. Tu naprawdę dużo się czyta! Za rok będziemy świętować jubileusz 20-lecia istnienia. Mamy nadzieję, że wystosowany pierwszego dnia Targów apel o wsparcie władz miasta nie pozostanie bez echa. Kraków jako miasto literatury UNESCO musi być szczególnie przyjazne czytelnikom. Należy zrobić wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do przyszłorocznej edycji wydarzenia – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.
Zwłaszcza, że Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie są ulubionymi targami nie tylko dla wydawców i czytelników, ale i dla pisarzy.
– To absolutnie niesamowite. To chyba najlepsze wydarzenie czytelnicze na świecie. Bez wątpienia Kraków i Paryż to moje ulubione targowe miasta. Niesamowite, że tylu młodych ludzi przybyło, by porozmawiać ze mną o bohaterach książek i ich perypetiach – mówiła brytyjska pisarka C.J. Daugherty, która podobnie jak w roku ubiegłym, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród polskich fanów.

Autorzy z całego świata
C.J. Daugherty – autorka serii „Nocna Szkoła”, która przez ponad trzy godziny pozostawała do dyspozycji swoich fanów to oczywiście nie jedyny zagraniczny autor, który odwiedził tegoroczną edycję krakowskich Targów Książki. Tysiące podpisów rozdali także m.in. Jonathan Franzen oraz Leonardo Partignani. Wśród rodzimych twórców największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z Olgą Tokarczuk, Ignacym Karpowiczem, prof. Jerzym Bralczykiem, Martyną Wojciechowską, Wojciechem Jagielskim, Andrzejem Maleszką, Wojciechem Mannem czy Piotrem Fronczewskim. Najmłodsi uczestnicy Targów mieli okazję porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie z bardzo popularną podróżniczką-reporterką Nelą.

Kopernik na Targach
Oprócz spotkań z autorami, święto literatury bogate było w liczne wydarzenia towarzyszące. Prawdziwym białym krukiem była specjalna wersja dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach ciał niebieskich, zawierająca najlepsze w historii faksymile autografu autora. Nowością w programie targów był Salon Komiksów. Z tej okazji niemal wszystkie polskie wydawnictwa komiksowe zaprezentowały swoją ofertę w jednym miejscu. W ramach programu odbyły się liczne spotkania, wykłady oraz warsztaty dla dzieci, Wielka Bitwa Komiksowa czy pokazy filmów animowanych. Warto wspomnieć, że dużą popularnością cieszyła się akcja „Książka za książkę" - za tomy przyniesione dla bibliotek można było dostać kupony upoważniające do zniżek na targach.

4 metrowa Inwokacja
„Lietuva, Tėvyne mūsų” i „Litwo, Ojczyzno moja”. Pierwsze słowa mickiewiczowskiej Inwokacji w dwóch wersjach językowych zaraz po oficjalnym rozpoczęciu Targów zostały zapisane przez Grażynę Grabowską i Aušrinė Žilinskienė – dyrektor Litewskiego Instytutu Kultury na gigantycznych stronach umieszczonych przed wejściem do EXPO Kraków. Panie rozpoczęły w ten sposób zabawę, w ramach której czytelnicy przez cały czas trwania imprezy zapisywali wersy „Pana Tadeusza”. Litwa była gościem honorowym 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Z okazji 25-lecia odzyskania przez nią niepodległości Kraków odwiedził wiceminister kultury, Romas Jarockis. Pojawiło się także grono litewskich autorów, m.in. Kęstutis Kasparavieius, Herkus Kuneius, Alvydas Šlepikas, Leonidas Donskis czy Tomas Venclova. Swoje zadowolenie z pobytu w Krakowie wyraziła także Kristina Sabaliauskaite.
– Krakowskie targi mogę porównać z tymi bliskimi domu, czyli wileńskimi, jak i tymi bardzo znanymi – we Frankfurcie i Londynie. Tutaj faktycznie odbywa się wielkie święto dla czytelników, a nie tylko dla fachowców. Ten krakowski klimat, charyzma i pewnego rodzaju jedność między autorami i odwiedzającymi jest niepowtarzalna i tworzy żyjącą kulturę książek – mówiła Sabaliauskaite.

Prof. Michał Głowiński laureatem Nagrody im. Jana Długosza 2015
Pierwszego dnia Targów podczas uroczystej gali w Teatrze im. J. Słowackiego poznaliśmy laureata 18. edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Mocą decyzji Jury nagrodę –
30 tysięcy złotych, ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatą Omilanowską i Targi w Krakowie – otrzymał prof. Michał Głowiński za książkę „Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN.
Tradycyjnie, podczas tegorocznego krakowskiego święta literatury, rozstrzygniętych zostało szereg innych konkursów, m.in:
• konkurs EDYCJA na książkę edytorsko doskonałą, której laureatem zostało Wydawnictwo Tako, Warszawa. Nagroda argumentowana była przemyślaną koncepcją graficzną i wzruszającą stroną literacką publikacji;
• konkurs PIK-owy Laur. Laureatami 9. edycji konkursu zostali: w kategorii mediów drukowanych - Justyna Sobolewska („Polityka”) oraz Paweł Goźliński („Książki. Magazyn do czytania”), w kategorii mediów audiowizualnych i elektronicznych - Magdalena Mikołajczuk (Program I Polskiego Radia).


Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie
Od 2011 roku przyznawane są tytuły Ambasadorów Targów Książki w Krakowie. Otrzymują go osoby wspierające ideę Targów oraz promujące czytelnictwo. Podczas tegorocznej edycji tytuł otrzymali Magdalena Sroka – była wiceprezydent Miasta Krakowa, a obecnie prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stanisław Dziedzic – historyk literatury, publicysta i krytyk literacki, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa, Piotr Marciszuk – były prezes Polskiej Izby Książki, były wiceprezes Federacji Wydawców Europejskich oraz Maria Kulik - z Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Zuchwalców wciąż przybywa
„Czytanie czyni zuchwałym” – te słowa niemieckiej autorki Niny George stały się mottem przewodnim tegorocznej edycji Targów. Można zgodnie stwierdzić, że w naszym kraju książkowych zuchwalców wciąż przybywa. Każda następna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie rośnie w siłę, ustawiając się tym samym na przekór wynikom badań czytelnictwa. Parafrazując Gombrowicza: Koniec i bomba a kto… NIE CZYTA ten trąba!
ExpoInfo  |   Organizatorzy  |   Wystawcy  |   Hotele  |   Dodaj imprezę  |   ExpoLinki  |   Info  |   Aktualności  |   Kontakt  |   Download

Copyright © Targi.com Wszystkie prawa zastrzeżone. Layout strony: Intellio designers.